Verb Paradigms
Table of contents
- Present
- Imperfect
- Future
- Aorist
- Perfect
- Irregular Verbs
- -μι Verbs
- δίδωμι
- τίθημι
- ἵημι
- ἵστημι
Present
Present Tense (-ω)
Paradigm verb: κελεύω
| Person and # |
Active |
Middle/Passive |
| 1st sg. |
κελεύω |
κελεύομαι |
| 2nd sg. |
κελεύεις |
κελεύῃ |
| 3rd sg. |
κελεύει |
κελεύεται |
| 1st pl. |
κελεύομεν |
κελευόμεθα |
| 2nd pl. |
κελεύετε |
κελεύεσθε |
| 3rd pl. |
κελεύουσι(ν) |
κελεύονται |
| 2nd dual |
κελεύετον |
κελεύεσθον |
| 3rd dual |
κελεύετον |
κελεύεσθον |
Present Tense (-μι)
Paradigm verb: δείκνυμι
| Person and # |
Active |
Middle/Passive |
| 1st sg. |
δείκνυμι |
δείκνυμαι |
| 2nd sg. |
δείκνυς |
δείκνυσαι |
| 3rd sg. |
δείκνυσι(ν) |
δείκνυται |
| 1st pl. |
δείκνυμεν |
δεικνύμεθα |
| 2nd pl. |
δείκνυτε |
δείκνυσθε |
| 3rd pl. |
δείκνύασι(ν) |
δείκνυνται |
| 2nd dual |
δείκνυτον |
δείκνυσθον |
| 3rd dual |
δείκνυτον |
δείκνυσθον |
Imperfect
Imperfect Tense (-ω)
| Person and # |
Active |
Middle/Passive |
| 1st sg. |
ἐκέλευον |
ἐκελευόμην |
| 2nd sg. |
ἐκέλευες |
ἐκελεύου |
| 3rd sg. |
ἐκέλευε(ν) |
ἐκελεύετο |
| 1st pl. |
ἐκελεύομεν |
ἐκελευόμεθα |
| 2nd pl. |
ἐκελεύετε |
ἐκελεύεσθε |
| 3rd pl. |
ἐκέλευον |
ἐκελεύοντο |
| 2nd dual |
ἐκελεύετον |
ἐκελεύεσθον |
| 3rd dual |
ἐκελευέτην |
ἐκελευέσθην |
Imperfect Tense (-μι)
Paradigm verb: δείκνυμι
| Person and # |
Active |
Middle/Passive |
| 1st sg. |
ἐδείκνυν |
ἐδεικνύμην |
| 2nd sg. |
ἐδείκνυς |
ἐδείκνυσο |
| 3rd sg. |
ἐδείκνυ |
ἐδείκνυτο |
| 1st pl. |
ἐδείκνυμεν |
ἐδεικνύμεθα |
| 2nd pl. |
ἐδείκνυτε |
ἐδείκνυσθε |
| 3rd pl. |
ἐδείκνυσαν |
ἐδείκνυντο |
| 2nd dual |
ἐδείκνυτον |
ἐδείκνυσθον |
| 3rd dual |
ἐδεικνύτην |
ἐδεικνύσθην |
Future
Paradigm verb: λύω
| Person and # |
Active |
Middle |
Passive |
| 1st sg. |
λύσω |
λύσομαι |
λυθήσομαι |
| 2nd sg. |
λύσεις |
λύσῃ |
λυθήσῃ |
| 3rd sg. |
λύσει |
λύσεται |
λυθήσεται |
| 1st pl. |
λύσομεν |
λυσόμεθα |
λυθησόμεθα |
| 2nd pl. |
λύσετε |
λύσεσθε |
λυθήσεσθε |
| 3rd pl. |
λύσουσι(ν) |
λύσονται |
λυθήσονται |
| 2nd dual |
λύσετον |
λύσεσθον |
λυθήσεσθον |
| 3rd dual |
λύσετον |
λύσεσθον |
λυθήσεσθον |
Aorist
First Aorist
Paradigm verb: κελεύω
| Person and # |
Active |
Middle |
Passive |
| 1st sg. |
ἐκέλευσα |
ἐκελευσάμην |
ἐκελεύσθην |
| 2nd sg. |
ἐκέλευσας |
ἐκελεύσω |
ἐκελεύσθης |
| 3rd sg. |
ἐκέλευσε(ν) |
ἐκελεύσατο |
ἐκελεύσθη |
| 1st pl. |
ἐκελεύσαμεν |
ἐκελευσάμεθα |
ἐκελεύσθημεν |
| 2nd pl. |
ἐκελεύσατε |
ἐκελεύσασθε |
ἐκελεύσθητε |
| 3rd pl. |
ἐκέλευσαν |
ἐκελεύσαντο |
ἐκελεύσθησαν |
| 2nd dual |
ἐκελεύσατον |
ἐκελεύσασθον |
ἐκελεύσθητον |
| 3rd dual |
ἐκελευσάτην |
ἐκελευσάσθην |
ἐκελευσθήτην |
Second Aorist
Paradigm verb: ἄγω
| Person and # |
Active |
Middle |
Passive |
| 1st sg. |
ἤγαγον |
ἠγαγόμην |
ἤχθην |
| 2nd sg. |
ἤγαγες |
ἠγάγου |
ἤχθης |
| 3rd sg. |
ἤγαγε(ν) |
ἠγάγετο |
ἤχθη |
| 1st pl. |
ἠγάγομεν |
ἠγαγόμεθα |
ἤχθημεν |
| 2nd pl. |
ἠγάγετε |
ἠγάγεσθε |
ἤχθητε |
| 3rd pl. |
ἤγαγον |
ἠγάγοντο |
ἤχθησαν |
| 2nd dual |
ἠγάγετον |
ἠγάγεσθον |
ἤχθητον |
| 3rd dual |
ἠγαγέτην |
ἠγαγέσθην |
ἠχθήτην |
Perfect
Perfect Active
Paradigm verb: λύω
| Person and # |
Active |
| 1st sg. |
λέλυκα |
| 2nd sg. |
λέλυκας |
| 3rd sg. |
λέλυκε(ν) |
| 1st pl. |
λελύκαμεν |
| 2nd pl. |
λελύκατε |
| 3rd pl. |
λελύκασι(ν) |
| 2nd dual |
λελύκατον |
| 3rd dual |
λελύκατον |
Perfect Middle/Passive
| |
λύω (vowel stem) |
κελεύω (dental plosive stem) |
γράφω (labial plosive stem) |
ἄγω (velar plosive stem) |
ἀγγέλλω (λ stem) |
| 1st sg. |
λέλυμαι |
κεκέλευσμαι |
γέγραμμαι |
ἦγμαι |
ἤγγελμαι |
| 2nd sg. |
λέλυσαι |
κεκέλευσαι |
γέγραψαι |
ἦξαι |
ἤγγελσαι |
| 3rd sg. |
λέλυται |
κεκέλευσται |
γέγραπται |
ἦκται |
ἤγγελται |
| 1st pl. |
λελύμεθα |
κεκελεύσμεθα |
γεγράμμεθα |
ἤγμεθα |
ἠγγέλμεθα |
| 2nd pl. |
λέλυσθε |
κεκέλευσθε |
γέγραφθε |
ἦχθε |
ἤγγελθε |
| 3rd pl. |
λέλυνται |
κεκελευσμένοι εἰσί(ν) |
γεγραμμένοι εἰσί(ν) |
ἠγμένοι εἰσί(ν) |
ἠγγελμένοι εἰσί(ν) |
| 2nd dual |
λέλυσθον |
κεκέλευσθον |
γέγραφθον |
ἦχθον |
ἤγγελθον |
| 3rd dual |
λέλυσθον |
κεκέλευσθον |
γέγραφθον |
ἦχθον |
ἤγγελθον |
Irregular Verbs
εἰμί
| |
Present |
Imperfect |
Future |
| 1st sg. |
εἰμί |
ἦ / ἦν |
ἔσομαι |
| 2nd sg. |
εἶ |
ἦσθα |
ἔσῃ |
| 3rd sg. |
ἐστί(ν) |
ἦν |
ἔσται |
| 1st pl. |
ἐσμέν |
ἦμεν |
ἐσόμεθα |
| 2nd pl. |
ἐστέ |
ἦτε / ἦστε |
ἔσεσθε |
| 3rd pl. |
εἰσί(ν) |
ἦσαν |
ἔσονται |
| 2nd dual |
ἐστόν |
ἦστον |
ἔσεσθον |
| 3rd dual |
ἐστόν |
ἤστην |
ἔσεσθον |
φημί
| |
Present |
Imperfect |
| 1st sg. |
φημί |
ἔφην |
| 2nd sg. |
φῇς |
ἔφησθα / ἔφης |
| 3rd sg. |
φησί(ν) |
ἔφη |
| 1st pl. |
φαμέν |
ἔφαμεν |
| 2nd pl. |
φατέ |
ἔφατε |
| 3rd pl. |
φασί(ν) |
ἔφασαν |
| 2nd dual |
φατόν |
ἔφατον |
| 3rd dual |
φατόν |
ἐφάτην |
-μι Verbs
δίδωμι
| |
Pres. Act. |
Pres. M./P. |
Impf. Act. |
Impf. M./P. |
| 1st sg. |
δίδωμι |
δίδομαι |
ἐδίδουν |
ἐδιδόμην |
| 2nd sg. |
δίδως |
δίδοσαι |
ἐδίδους |
ἐδίδοσο |
| 3rd sg. |
δίδωσι(ν) |
δίδοται |
ἐδίδου |
ἐδίδοτο |
| 1st pl. |
δίδομεν |
διδόμεθα |
ἐδίδομεν |
ἐδιδόμεθα |
| 2nd pl. |
δίδοτε |
δίδοσθε |
ἐδίδοτε |
ἐδίδοσθε |
| 3rd pl. |
διδόασι(ν) |
δίδονται |
ἐδίδοσαν |
ἐδίδοντο |
- pres. act. inf.: διδόναι
- pres. act. part.: διδούς, διδοῦσα, διδόν (m./n. stem διδοντ-)
- pres. m./p. inf.: δίδοσθαι
- pres. m./p. part.: διδόμενος, -η, -ον
| |
Aor. Act. |
Aor. Mid. |
| 1st sg. |
ἔδωκα |
ἐδόμην |
| 2nd sg. |
ἔδωκας |
ἔδου |
| 3rd sg. |
ἔδωκε(ν) |
ἔδοτο |
| 1st pl. |
ἔδομεν |
ἐδόμεθα |
| 2nd pl. |
ἔδοτε |
ἔδοσθε |
| 3rd pl. |
ἔδοσαν |
ἔδοντο |
- aor. act. inf.: δοῦναι
- aor. act. part.: δούς, δοῦσα, δόν (m./n. stem δοντ-)
- aor. mid. inf.: δόσθαι
- aor. mid. part.: δόμενος, -η, -ον
τίθημι
| |
Pres. Act. |
Pres. M./P. |
Impf. Act. |
Impf. M./P. |
| 1st sg. |
τίθημι |
τίθεμαι |
ἐτίθην |
ἐτιθέμην |
| 2nd sg. |
τίθης |
τίθεσαι |
ἐτίθεις |
ἐτίθεσο |
| 3rd sg. |
τίθησι(ν) |
τίθεται |
ἐτίθει |
ἐτίθετο |
| 1st pl. |
τίθεμεν |
τιθέμεθα |
ἐτίθεμεν |
ἐτιθέμεθα |
| 2nd pl. |
τίθετε |
τίθεσθε |
ἐτίθετε |
ἐτίθεσθε |
| 3rd pl. |
τιθέασι(ν) |
τίθενται |
ἐτίθεσαν |
ἐτίθεντο |
- pres. act. inf.: τιθέναι
- pres. act. part.: τιθείς, τιθεῖσα, τιθέν (m./n. stem τιθεντ-)
- pres. m./p. inf.: τίθεσθαι
- pres. m./p. part.: τιθέμενος, -η, -ον
| |
Aor. Act. |
Aor. Mid. |
| 1st sg. |
ἔθηκα |
ἐθέμην |
| 2nd sg. |
ἔθηκας |
ἔθου |
| 3rd sg. |
ἔθηκε(ν) |
ἔθετο |
| 1st pl. |
ἔθεμεν |
ἐθέμεθα |
| 2nd pl. |
ἔθετε |
ἔθεσθε |
| 3rd pl. |
ἔθεσαν |
ἔθεντο |
- aor. act. inf.: θεῖναι
- aor. act. part.: θεῖς, θεῖσα, θέν (m./n. stem θεντ-)
- aor. mid. inf.: θέσθαι
- aor. mid. part.: θέμενος, -η, -ον
ἵημι
| |
Pres. Act. |
Pres. M./P. |
Impf. Act. |
Impf. M./P. |
| 1st sg. |
ἵημι |
ἵεμαι |
ἵην |
ἱέμην |
| 2nd sg. |
ἵης |
ἱεσαι |
ἵεις |
ἵεσο |
| 3rd sg. |
ἵησι(ν) |
ἱεται |
ἵει |
ἵετο |
| 1st pl. |
ἵεμεν |
ἱέμεθα |
ἵεμεν |
ἱέμεθα |
| 2nd pl. |
ἵετε |
ἵεσθε |
ἵετε |
ἵεσθε |
| 3rd pl. |
ἱᾶσι(ν) |
ἵενται |
ἵεσαν |
ἵεντο |
- pres. act. inf.: ἱέναι
- pres. act. part.: ἱείς, ἱεῖσα, ἱέν (m./n. stem ἱεντ-)
- pres. m./p. inf.: ἵεσθαι
- pres. m./p. part.: ἱέμενος, -η, -ον
| |
Aor. Act. |
Aor. Mid. |
| 1st sg. |
-ἧκα |
-εἵμην |
| 2nd sg. |
-ἧκας |
-εἷσο |
| 3rd sg. |
-ἧκε(ν) |
-εἷτο |
| 1st pl. |
-εἷμεν |
-εἵμεθα |
| 2nd pl. |
-εἷτε |
-εἷσθε |
| 3rd pl. |
-εἷσαν |
-εἷντο |
- aor. act. inf.: -εἷναι
- aor. act. part.: -εἵς, -εἷσα, -ἕν (m./n. stem -ἑντ-)
- aor. mid. inf.: -ἕσθαι
- aor. mid. part.: -ἕμενος, -η, -ον
ἵστημι
| |
Pres. Act. |
Pres. M./P. |
Impf. Act. |
Impf. M./P. |
| 1st sg. |
ἵστημι |
ἵσταμαι |
ἵστην |
ἱστάμην |
| 2nd sg. |
ἵστης |
ἵστασαι |
ἵστης |
ἵστασο |
| 3rd sg. |
ἵστησι(ν) |
ἵσταται |
ἵστη |
ἵστατο |
| 1st pl. |
ἵσταμεν |
ἱστάμεθα |
ἵσταμεν |
ἱστάμεθα |
| 2nd pl. |
ἵστατε |
ἵστασθε |
ἵστατε |
ἵστασθε |
| 3rd pl. |
ἱστᾶσι(ν) |
ἵστανται |
ἵστασαν |
ἵσταντο |
- pres. act. inf.: ἱστάναι
- pres. act. part.: ἱστάς, ἱστᾶσα, ἱστάν (m./n. stem ἱσταντ-)
- pres. m./p. inf.: ἵστασθαι
- pres. m./p. part.: ἱστάμενος, -η, -ον
| |
Aor. Act. (trans.) |
Aor. Mid. (trans.) |
Aor. Act. (intrans.) |
| 1st sg. |
ἔστησα |
ἐστησάμην |
ἔστην |
| 2nd sg. |
ἔστησας |
ἐστήσω |
ἔστης |
| 3rd sg. |
ἔστησε(ν) |
ἐστήσατο |
ἔστη |
| 1st pl. |
ἐστήσαμεν |
ἐστησάμεθα |
ἔστημεν |
| 2nd pl. |
ἐστήσατε |
ἐστήσασθε |
ἔστητε |
| 3rd pl. |
ἔστησαν |
ἐστήσαντο |
ἔστησαν |
- aor. act. inf. (trans.): στῆσαι
- aor. act. part. (trans.): στήσας, στήσασα, στῆσαν (m./n. stem στησαντ-)
- aor. act. mid. (trans.): στήσασθαι
- aor. act. mid. (trans.): στησάμενος, -η, -ον
- aor. act. inf. (intrans.): στῆναι
- aor. act. part. (intrans.): στάς, στᾶσα, στάν (m./n. stem σταντ-)